Metabolismus je látková přeměna. V těle člověka je velmi důležitý a to pro bezproblémový chod těla. Metabolismus pomáhá pálit kalorie, které přijmáte z jídla. Pokud je v lidském metabolismu něco špatného, něco nedobrého projevuje se to, to určitě ano. Špatný metabolismus může mít za příčinu také nadbytečné kilogramy, celkově se člověk může cítit unavený, ospalý, bez energie, těžkopádný, může být i oteklý, cítit se po jídle těžce, nafoukle a podobně. Dále to mohou být také deprese z váhy, z aktuálního stavu, nic jej nebaví, nejraději jen sedí doma, nemá moc energie, vše jej unaví, může se projevovat v některých případech také úzkost z toho, že už není takový jako dřív. Tohle všechno může špatný metabolismus způsobit, protože bohužel, všechno souvisí se vším a pokud se v těle člověk necítí dobře, může se to odrazit také na celkovém stavu jak psychickém tak fyzickém.
Správný metabolismus, pokud jej máte a udržujete, vám naopak pomáhá. Jednak se mžete zbavit nadbytečných kilogramů, cítíte se v pohodě, máte energii, jste celkově méně ospalí, méně oteklí a podobně. Navíc, pokud se cítíte dobře ve svém těle, ať už je štíhlé, nebo má pár kilogramů navíc, je to vždycky moc dobře a ono se to projeví na celkovém stavu i na psychice. Jste potom mnohem, více spokojenější, více v pohodě, šťastnější, dokážete se radovat a plánujete plno aktivit, nechcete zkrátka sedět jen doma a nic nedělat. Správného metabolismu není těžké dosáhnout, ovšem v dnešní uspěchané době je to poměrně nereálné, to říká mnoho lidí. Upřímně, jsou to jen výmluvy, protože pokud člověk skutečně chce, vždycky si čas najde a vždycky ten metabolismus umí podpořit a udržet. Jaké jsou tedy tipy, na správný metabolismus? Jak jej vlastně nastartovat, abychom se cítili lépe?
1. Ranní káva nebo zelený čaj
Ráno je skutečně důležité pít tekutiny. Káva je takovou horší alternativou, ovšem samozřejmě si jí dopřát můžete. Ideálnější je zelený čaj. Pokud jej budete pít pravidelně, pomáhá zrychlit také hubnutí, což někteří lidé například oceňují.
2. Zkontrolujte svůj zdravotní stav
Příčina nadváhy nemusí být nutně ve špatném metabolismu, může to být také v tom, že například máte problémy se štítnou žlázou. Proto je dobré nechat si zkontrolovat svůj zdravotní stav a při případných problémech, vyléčit svůj zdravotní stav. Poté je dobré léčit metabolismus.
3. Spánek
Pokud spíte méně, než sedm hodin rozhodíte si svůj metabolismus. Pokud máte deprese a spíte, sacharidy se zpracovávají méně a více se ukládají, tím pádem se zvyšuje riziko přibírání na váze.
4. Snídejte
Snídaně je základ celého dne. Je nutné snídat pravidelně a snídat vyváženě. Není dobré se nacpat na snídani párky, uzeninami a podobně. Do snídaně zahrňte bílkoviny, vlákninu, pokud pečivo tak celozrnné. Jako snídaně jsou vhodné cereálie, musli, jogurty, sýry a podobně.
5. Studená voda
Přes den má vaše tělo tendenci se zahřívat, což samozřejmě zvyšuje spotřebovanou energii. Proto studená voda, která tělo ochladí. Pitní režim je vůbec velmi důležitý pro člověka celkově, taky pro metabolismus.
6. Jídlo
Jezte pravidelně, v menších porcích. Jezte v pravidelných intervalech, klidně menší porcičky, ovšem nutná je pravidelnost. Nutností je snídaně, minimálně jedno teplé jídlo denně a podobně. Jídlo musí být pestré, vyvážené a barevné. Zamíchejte do jídla hodně zeleniny, bílkoviny, vitamínů, minerálů, vápníku a podobně.
7. Svaly
Zaměřte se na cvičení. Spálíte kalorie, budete psychicky více v pohodě, protože cvičením se vyplavují endorfiny. Stačí drobnosti, do práce choďte pěšky, v práci choďte po schodech, doma taky, běžte na procházku a podobně. Neusnadňujte si to, pro vaše tělo to bude mnohem lepší a endorfiny budou vyplavovány.
8. Nehladovět
To je důležité, protože z takovýchto hladovění se přibírá. Tělo si ukládá tuky do zásob, protože nikdy neví, kdy zase jídlo dostane, tak aby dokázalo vyžít a mělo zásobičku, což se projevuje na váze.
9. Do jídelníčku zahrňte i chilli a ostřejší věci
Chilli koření či chilli papričky vám pomáhají zlepšovat metabolismus v těle. Navíc, pálivého jídla obvykle sníte méně, což přispívá k hubnutí. Navíc také pálivé jídlo je dobré, protože dokáže tělo pročistit a tím mu pomáhá. Samozřejmě to s takovými jídly nepřehánějte, dopřejte si jej občas, ne denně. To si potom můžete popálit různé orgány v těle a může vám být pěkně špatně.
10. Všeho s mírou
Ano můžete si dát občas něco sladkého, něco smaženého a podobně. Ovšem ne denně. Místo celé tabulky čokolády, kterou shltnete u televize, si raději dejte jen tři kostičky a to buď ráno nebo odpoledne. Na večer už sladké není dobré jíst. Vše se ukládá a večer obzvlášť. Přes den ještě dokážete kalorie spálit. Když si dáte něco smaženého, připravte si například k tomu zeleninový salát, zeleninovou oblohu a potobně. Kombinujte.