Syrovátka a její vliv na hubnutí

28.09. 2011 • Hubnutí a cvičení 9009x

Úprava jídelníčku je jednou ze základních záležitostí, která může velmi efektivně pomoci v hubnutí. Když si vezmeme jídelníček zdravé stravy, tak tan se pochopitelně od jídelníčku klasického do značné míry liší a je nutné říct, že obsahuje mnohem více zdravých surovin, než je tomu u jídelníčku klasického, který na nějaké nutriční hodnoty potravin nebere prakticky žádný ohled. Spousta lidí bohužel řídí svůj život prostřednictvím jídelníčku, který obsahuje jednak velké množství tuků a jednak také hodně velké množství různých umělých látek, barviv a také jednoduchých cukrů, které tělo není schopno efektivně spalovat.
Jednou ze složek zdravého jídelníčku musí být také syrovátka, která má na hubnutí poměrně velký vliv. Podívejme se tedy na syrovátku hodně zblízka a ukažme si její základní přednosti. V první řadě je nutné říct, že spousta lidí vůbec netuší, co to vlastně ona syrovátka je. Není ani divu, jelikož informovanost o syrovátce a jejich kvalitách je v současné době prakticky skoro nulová.

Pojďme ale na to, co syrovátka opravdu je. Jedná se o tekutinu žlutozelené barvy, která je mnohými považována za jakýsi odpad po tom, co se sráží mléko. Syrovátka vzniká tak, že z mléka odchází kasein a dochází k tomu, že vznikne toto jakési mléčné sérum, které je z hlediska svých vlastností velmi dobrou volbou pro každého, kdo uznává zdravý životní styl a stravování v tomto duchu. Jinými slovy proces srážení mléka je naprosto přirozenou záležitostí, kdy dochází k tomu, že mléko se nechává úmyslným způsobem srazit a vznikne z něj logicky tvaroh neboli kasein, který představuje samotnou tuhou část. Mimo tuto tuhou část ovšem také vzniká logicky část tekutá, která je nazývána syrovátkou neboli mléčným sérem. Díky tomuto procesu vzniká syrovátka, která se vyznačuje zejména sladkou chutí. Obsahuje celkem přes 60% sacharidů, což nám jasně říká, že na hubnutí rozhodně nikterak vhodná není. Pro upřesnění procentuálního zbytku obsahu syrovátky je zapotřebí ještě říct, že obsahuje 12% bílkovin.

Na hubnutí je velmi dobrou volbou zejména sušená syrovátka, která vzniká jako vedlejší produkt při výrobě sýrů anebo samotného tvarohu. Zákazníkovi je většinou úplně jedno, jakým způsobem syrovátka jako taková vznikala, ale potřebuje hlavně to, aby byly prokázány kvalitní účinky syrovátky spočívající v tom, že je schopna velmi efektivně pracovat ve prospěch lidského organismu a zbavovat jej nepříjemných přebytečných kilogramů, které jsou pochopitelně pouze na obtíž. Mnozí lidé a zejména ti, kteří nerozumějí procesu vzniku takovéto syrovátky, považují tento produkt za jakousi ztrátovou záležitost, která není nijak potřebná. Opak je ovšem přitom pravdou. Na syrovátku je třeba upozornit nejen z hlediska hubnutí a ztrácení přebytečných kilogramů, ale také z pohledu jejího obsahu skvělých vitamínů a minerálních látek.

Pokud se zaměříme pouze na samotné vitamíny, tak zjistíme, že syrovátka v sušeném stavu obsahuje velké množství takovýchto vitamínů. Jmenovat bychom mohli konkrétně třeba vitamíny B1,B2, B6, B12 a také vitamíny E a C. zapomenout určitě nelze ani na pro tělo tolik potřebné minerální látky, které jsou také v mnohých ohledech vynikající a lidské tělo se bez jejich existence není schopno obejít. Z minerálních látek u syrovátky hrají hlavní roli zejména hořčík a fosfor. Zapomenout ovšem nelze ani na celou řadu dalších minerálních látek, které sušená syrovátka obsahuje a které jsou pro lidské tělo nepostradatelnou záležitostí. Hodně potřebný je třeba sodík, draslík, zinek, niacin, biotin anebo vápník, který je velmi nezbytný pro fungování člověka z hlediska jeho kostí. Jinak je také zapotřebí upozornit na bílkoviny, které jsou součástí syrovátky a na tělu prospěšné kyseliny. Z těch bychom měli uvést alespoň dvě, které jsou v sušené syrovátce obsaženy nejvíce. Jedná se o kyselinu listovou a také o kyselinu pantotenovou. Jinak mimo jiné obsahuje sušená syrovátka také laktózu a část alergizujícího mléčného cukru. Pozor by si tedy na konzumaci syrovátky měli dát zejména lidé, kteří jsou alergičtí na mléčný cukr. Větší množství syrovátky může být také nebezpečné pro ty, kteří mají nějaké problémy s ledvinami.

Stoprocentně je zapotřebí také říct něco k pozitivním účinkům syrovátky, které spočívají hlavně v detoxifikaci organismu. Ten je prakticky úplně očištěn a toxické látky jsou mnohem efektivněji odváděny z lidského těla ven, což vede pochopitelně k větší vitalitě u lidí. Zlepšená je také látková výměna a snižován je cholesterol v těle. V důsledku toho, že se jedná o nízkokalorický nápoj, je možné také pravidelným pitím syrovátky dospět k pocitu naplnění a bez problémů se dá takto úspěšně hubnout. Syrovátka také poměrně hodně odvodňuje. Velmi často se setkáváme s tím, že ji pijí zejména sportovci.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články