Rozhodla jste se, že shodíte nějaké to kilo, ale výsledky pořád nikde? Chyba může být v tom, kdy jaké jídlo jíte. Bohužel nestačí jenom vyřadit z jídelníčku nezdravé věci. Musíte přemýšlet i o tom, v jakou denní dobu jíte a jaký je energetický podíl daného jídla, jinak Vás přepadne brzy hlad.
O tom, že potraviny jsou tvořené ze sacharidů, bílkovin, vitamínů, tuků a jiných látek, jsme se všichni učili už na základní škole. Co se týče hubnutí, nastává problém. Vaším úkolem je sladit stravování tak, aby Vaše tělo dostávalo zmíněné látky vyváženě a ve správný čas. Jsou totiž zodpovědné za poměr tuků a svalové hmoty v našem těle. Naše denní strava by měla obsahovat zhruba 45 procent sacharidů (rýže, brambory, ovoce, pečivo), 25 procent bílkovin (mléko, jogurty, vejce, kvalitní maso) a 30 procent tuků (olej, máslo).
Snídaně
Mnoho lidí snídani ráno vynechává a komentuje to slovy "Nemám na to čas" nebo "Najím se až ve škole/práci". Snídaně je při tom jedno z nejdůležitějších jídel dne, mělo by tvořit cca 20 procent celkového denního příjmu energie. Měla by se skládat z bílkovin (jogurt, sýr, šunka, vejce) a kvalitních sacharidů (celozrnné pečivo, kukuřičné plátky). Díky této kombinaci nebudete mít zase hned hlad a navíc budete lépe udržovat soustředěnost. Pokud se rozhodujete mezi sladkou a slanou snídaní, volte raději slanou, protože po sladké budete mít brzy hlad. Dobré je snídani doplnit i kouskem ovoce nebo zeleniny.
Svačina
Svačiny rozhodně nevynechávejte, protože mají při hubnutí důležitou roli. Z celkového denního příjmu by měla svačina tvořit 10 procent. Základem by opět mělo být ovoce případně zelenina, kterou doplníte nějakým mléčným výrobkem (ovocný tvaroh, jogurtové mléko). Nezapomínejte na pitný režim.
Oběd
Oběd by měl tvořit 30% celkového denního příjmu energie. Platí, že nejvíce jídla byste měla sníst právě v první polovině dne. Určitě jste jako malá od babičky slýchávala, že oběd by měl být vždy teplý. Věřte, že měla pravdu. Raději si dejte těstoviny s rajčatovou omáčkou, než studený zeleninový salát. Na zeleninu ovšem nezapomínejte, z celkového množství by měla tvořit alespoň půlku oběda. Z příloh volte nejlépe celozrnnou rýži, bezvaječné těstoviny, brambory nebo kuskus. Nezapomínejte na bílkoviny v podobě různých přírodních plátků masa, vejce či tofu. Vypijte alespoň dvě sklenky obyčejné vody.
Večeře
Už mnohokrát bylo napsáno, že pokud budete večeřet v pozdních hodinách, tak nikdy nezhubnete. Je to ale jeden velký mýtus! Pokud je večeře vhodně sestavená, můžete jíst klidně i v devět večer. Rozhodně jí nevynechávejte. Jednak by měla tvořit zbylých 25 procent celkového denního příjmu energie, jednak vás stejně před usnutím chytne hlad. Nejvíce zeleniny byste měla mít na talíře právě v tuto dobu, klidně jí povyšte na přílohu. Doplňte jí bílkovinou (například zeleninový salát s kuřecím masem) a menším množstvím sacharidů (knäckebrot, celozrnné pečivo). Před usnutím si můžete dopřát bylinkový čaj.
Hubnutí je samozřejmě individuální záležitost. Záleží na mnoha faktorech, které je třeba při sestavování jídelníčku zohlednit (pohlaví, věk, fyzická námaha během dne, rychlost vašeho metabolismu). Obrňte se proto vysokou dávkou trpělivosti a mějte na paměti, že výsledky se jednoho dne dostaví.