Bezlepková dieta

12.03. 2012 • Diety 3083x

Termín bezlepková dieta se ještě donedávna objevoval prakticky výhradně v souvislosti s poruchou imunitního systému, kdy příjem lepku v potravě u člověka vyvolává alergické reakce. O bezlepkovou dietu se proto zajímali hlavně lidé trpící tímto onemocněním zvaným celiakie, případně také jejich rodinní příslušníci. Poměrně nedávno však vyšlo na světlo, že bezlepkovou dietu si oblíbily i některé nejslavnější celebrity současnosti, jako je třeba Gwyneth Paltrowová. Bezlepková dieta jim totiž pomáhá hubnout.

Určitě i vy jste si už někdy v obchodě všimli police obsahující bezlepkové potraviny, at' už jde třeba o nejrůznější druhy sušenek nebo těstovin. Původně tyto výrobky byly určeny hlavně lidem, kterým nedělá dobře lepek. Poměrně neznámá složka mnoha potravin, kterou například najdeme v naprosté většině obilnin, třeba ve výrobcích z pšenice nebo žita, ale třeba i ječmene. Protože je lepek jednou ze základních složek těstovin nebo obyčejného chleba, vyhýbat se lepku dnes při výběru stravy není úplně jednoduché. Třeba už proto, že lepek můžeme najít například také v kečupech nebo zmrzlinách, které pomáhá zahustit.

Stále více hlasů vycházejících ze zkušeností především ze Spojených států však potvrzuje překvapivé zjištění. Bezlepková dieta dokáže fungovat také jako jedna z možností, jak se zbavit našich přebytečných kilogramů.

Samotný postup, jak toho dosáhnout, je přitom docela jednoduchý. Začneme z našeho jídelníčku vylučovat lepek, a budeme se tak proto stravovat úplně stejně, jako bychom na lepek měli onu vrozenou alergii. Pokud se rozhodnete právě pro tuto variantu boje proti přebytečným kilům, můžete na svém stavu už za docela krátkou dobu začít pozorovat některá zajímavá zlepšení.

Většina z těch, kdo přestoupili na bezlepkový režim stravování totiž potvrzuje, že kromě úbytků na váze se jim zlepšuje také stav a vzhled jejich pleti. Bezlepková dieta dokonce prospívá také našim kloubům, a účinně zabraňuje jejich otékání. Spolu s tím často slýcháme i to, že po přechodu na bezlepkovou dietu se člověk cítí jakoby méně „nafouklý“.

Protože je však lepek obsažen opravdu ve velkém množství dnes dostupných potravin, vyžaduje bezlepková dieta do začátku určitý čas a trpělivost do doby, než si pořádně zvykneme na to, ve kterých potravinách lepek najdeme a ve kterých ne. Je proto dobré se do začátku obrnit určitou trpělivostí, zanedlouho se nakonec sami přesvědčíte o tom, že za relativně krátkou dobu člověk získá určitý grif, a bezlepkové potraviny už do svého nákupního košíku bude skládat automaticky a bez sebemenších pochybností.

Které nejrozšířenější potraviny bychom tedy během bezlepkové diety jíst neměli? V prvé řadě bychom se určitě měli rozloučit s obyčejným chlebem. Spolu s ním také dojezte svůj poslední balíček sušenek, ale třeba i ovesných vloček nebo dalších obilovin. Jak jsme si řekli už na začátku, zakázané jsou také těstoviny, pokud tedy samozřejmě nejde o jejich bezlepkovou variantu. Pozor si samozřejmě musíme dát i na veškeré záležitosti typu průmyslově vyráběných dresingů, ale třeba i polévek zahuštěných obyčejnou moukou.

Samozřejmě ne všechny obiloviny vám budou zapovězené. Konzumovat proto podle libosti můžete například rýži nebo veškeré kukuřičné výrobky.
Co se týče dalších „neškodných“ potravin, patří sem pestrá paleta zahrnující veškeré maso i ryby, například kuřata jsou během bezlepkové diety velice vhodná. Velká část mléčných výrobků neobsahuje lepek, pochopitelně je vám k dispozici i zelenina a ovoce.

Na závěr ještě jedna malá poznámka. I když jsou potraviny zahrnuté v bezlepkových jídelníčcích obvykle zdravější, neměli bychom si je plést s nízkokalorickou stravou. Skutečnost, že neobsahují lepek totiž určitě neznamená i to, že by nás zároveň ochraňovaly před nadměrným příjmem kalorií. Pokud se proto chystáte bezlepkovou dietu vyzkoušet, nezapomeňte určitě i na to, že budete muset alespoň trochu hlídat i váš kalorický příjem!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Diety'
Tipy na jiné články