Voda může negativně ovlivnit hubnut

22.04. 2014 • Zdraví 2160x

Není tak výjimečná situace, kdy dodržujete zásady zdravého stravování, pravidelně cvičíte a váha se směrem dolů vůbec nehýbe. Příčin může být více, ale třeba za to může množství vody zadržované v těle. Pokud v organismu zůstává voda ( což se nazývá retence ), zpravidla se nejedná o nic nebezpečného, ale nastálý stav umí pěkně znepříjemnit život.

Proč tělo zadržuje vodu?

Příčin je určitě více. Nejčastěji se problémy se zadržováním vody objevují v době před menstruací kdy dochází ke snížení hladiny proestrogenu. Podobně tomu může být i v zimních měsících, kdy se celkově hýbeme méně a proto naše tělo zadrží více vody.

Další příčinu je možné hledat v nesprávné životosprávě, kdy přijímáme přemíru konzervačních prostředků, konzumujeme nadměrné množství černé kávy, alkoholu  nebo se v našem jídelníčku objevuje nadbytek jídel s vysokým obsahem soli. Další příčiny  nebývá jednoduché odhalit, i když jich je veliké množství. Hledat je můžeme v nadváze, v poruchách lymfatického systému, což může souviset i s celulitidou. Taktéž mohlo jít o nevhodně zvolenéou antikoncepci,  což v následcích vede ke zvýšení poměru hormonu estrogenu ku proestrogenu v těle. Větší zadržování vody v těle si přivodíme  nadměrným konzumovaním kyselinotvorných potravin, kdy v organismu dochází k acidobazické nerovnováze. Nejen odborníci vidí další příčiny v jednotvárně pojaté nebo nedostatečné pohybové aktivitě, případně v příliš rychlém úbytku tělesné hmotnosti. Bohužel, poradit si s problémem vysokého obsahu vody v těle, který vznikl z důvodu ledvinových, jaterních nebo srdečních poruch či při vysokém tlaku nebo u cukrovky, je dost složité a případné zmírnění následků by mělo být konzultováno s lékařem, protože sami bychom si mohli tělesný stav ještě zhoršit.

Jak se pozná, že tělo drží vodu?

Projevy nadměrného množství vody v těle  se musí je jasně specifikovat, aby nezaváděly pozornost k jiným problémům. Varováním by měly být přibývající centimetry především v oblasti pasu a břicha. Taktéž dlouhotrvající pocity plnosti či těžkosti nebo často se objevující otoky poukazují na vodu v těle. A velmi nepříjemným důsledkem zadržování vody bývá pomerančová kůže na stehnech a na zadečku, protože je hodně viditelná, obtěžující, neestetická a ve výsledku jde shazování nadbytečných kilogramů stále hůře a hůře.

Je možné úspěšně řešit problém zadržování vody v těle nebo mu předejít? Určitě, jen je nutné dodržet určitá pravidla. Možná se to zdá zvláštní, ale největší chybou, kterou bychom mohli udělat by bylo snížení příjmu tekutin. Při řešení problému je nezbytně nutné dodržovat správný pitný režim a denně vypít nejméně dva litry vhodných tekutin ( například čisté neperlivé vody, bylinkových čajů, minerální vody s nižším obsahem sodíku atd… ).

Nebezpečný sodík!

Velmi důležité je snížit příjem sodíku. On má totiž tendenci zvyšovat množství vody v mimobuněčných tkáních. Což jinými slovy znamená méně solit! Rozhodně je nedostačující pouhé snížení soli při přípravě jídel. Musí se přemýšlet o volbě vhodných potravin a snažit se vyvarovat veškerých potravin a ingrediencí, které mají vysoký obsah soli. To znamená, že je vhodné omezit či si zakázat uzeniny, některé sýry, slané tyčinky a smažené chipsy, konzervy, instantní jídla a průmyslově vyráběné saláty.

Naopak, jídelníček by měl být obohacen o potraviny bohaté na draslík. Ten pomáhá vodě dostat se do buňky tam, kde je to potřebné. Proto je žádoucí zařadit do jídelníčku zeleninu ( především brokolici ), banány, meruňky nebo přírodní pomerančovou šťávu.

Nikdy bychom při boji se zadržováním vody v těle neměli zapomínat na dostatečný příjem vápníku, který naše tělo nezbytně potřebuje. Vápník najdeme především v mléku a výrobků z něj, ideální je konzumace tvrdých sýrů. Jelikož ale některé sýry současně obsahují i nemalé množství soli, je vhodné je zkombinovat s méně slanými mléčnými výrobky, jako jsou například jogurty, tvarohy, smetanové sýry či žervé.

Jak na prevenci

Je mnoho věcí, které můžeme udělat coby prevenci před zadržováním vody v těle. Na prvním místě by měla být konzumace diuretických potravin ( chřest, celer, okurky a petržel ) a dostatečný příjem minerálů ( vápník, hořčík draslík – snížená hladina vápníku se pozná podle otoků, například i několik dní před menstruací ). Dobrou prevenci představuje i zvýšený příjem celého komplexu B vitamínu a omezení kofeinu, soli a alkoholu. Správně složený jídelníček musí doprovázet dostatečný pitný režim a snížení příjmu cukrů ve stravě ( špatné jsou slazené limonády, džusy a cukry obecně ). Určitě si naordinujte různorodou pohybovou aktivitu nejlépe v podobě aerobního pohybu a rychlé chůze. Je dobré se vyhnout dlouhému stání. A v neposlední řadě, pro zjištění či vyloučení problémů slouží rozbor moči. Jestli jste našli ve výše sepsaném výčtu možné příčiny, určitě neodkládejte návštěvu výživového poradce nebo i lékaře, oba mohou poradit i s prevencí.

Návštěva lékárny

V boji se zadržováním vody v organismu a s tím souvisejícími problémy mohou dobře pomoci i některé potravinové doplňky. Odborní farmaceuti v lékárnách či ve zdravotních potřebách vám určitě dobře poradí. Rozhodně zapomeňte na nákup přípravků v pokoutných krámcích, kde sice ušetříte peníze, ale své zdraví rozhodně ne!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články