Hubnutí zabraňuje zpomalený metabolismus

18.03. 2014 • Hubnutí a cvičení 2034x

Valná většina z nás,  kteří se snažíme zhubnout, tu situaci zná – děláme možné nemožné a kila se stále neztrácejí. Jak se ale zbavit té odporné „špíčkové“ pneumatiky v břišních partiích, o pozadí a zbytečně macatých stehnech ani nemluvě? Rozhodně se neupněte k „dietní“ metodě ve stylu „čím méně toho sníme, tím více tuků opustí naše tělo“. To je holý nesmysl, protože první dny sice budete hladověním slavit úspěchy, potom se hubnutí zastaví a mohou přijít i vážné zdravotní komplikace. Kde je problém? Na vině bude s největší pravděpodobností zpomalený  metabolismus, což je pouze obraz nezdravého způsobu života většiny populace.

Na základě dvacetiletých výzkumů odborníků z Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment v Brně se doporučuje především pravidelná strava po menších porcích, příjem dostatečného množství kvalitních bílkovin a dostatek pohybových aktivit. Co se tedy skrývá za radami odborníků ze zmíněného institutu?

Hladovka je nesmysl, jehož výsledkem je jojo efekt

Velké množství návodů na hubnutí je postaveno na názoru, že když chce člověk ztratit nějaké kilo na váze, tak nesmí jíst. Po takovém přístupu k dietě můžete počítat pouze ze zpomalením metabolismu a s následným jojo efektem. Jestli se rozhodnete pro zredukování tělesné hmotnosti, měli byste přijímat energii v objemu od 5000 do 7000 kJ denně. Přesnější číslo se odvíjí od věku, pohlaví a především pravidelně vykonávané fyzické aktivity. Vašemu tělu je třeba dodat optimální objem energie rozložený do celého dne tak, aby nehladovělo a zároveň si netvořilo přebytky. Ideální interval mezi jídly se pohybuje kolem 2 až 3 hodin, důležité je dbát na správné rozložení množství potravy a živin v ní obsažených.

Snídaně je základ

Nebojte se vydatně snídat, protože po noci je metabolismus utlumený a potřebuje doslova nastartovat jako automobil. Nejvíce problémů s hubnutím mají ti, kteří vynechávají snídani z důvodu snižování energetického příjmu. Úplně nesmyslné jsou  výmluvy, že ráno se nemusí jíst, není hlad a k dobrému startu organismu stačí silná černá káva. Když pomineme, že samotný kofein nesvědčí žaludku ( a prázdnému už vůbec ), tak bez snídaně se opravdu snižuje energetický příjem. Jenže to má úplně jiné následky, než bychom si přáli. Jako první větší jídlo sníte oběd a jak upozorňují odborníci z Institutu kompliment, zpomalíte svůj metabolismus prakticky o polovinu.

Maso a vajíčka nevynechávejte, pomůžou vám!

Dejte si dobrý pozor na příjem dostatečného množství bílkovin. Jestli nahrazujete maso například tofu, děláte chybu. Bílkoviny vás zasytí na delší dobu, protože oproti tukům a sacharidům jde tělu pomaleji, než je zpracuje. To ale není jediné plus pro kvalitní  bílkoviny. Další představuje   zpacovávání proteinů, které  je pro organismus náročnější a musí tak vydat větší objem energie než u jiných živin. Navíc, strava bohatá na proteiny pomáhá růstu svalové hmoty a tím pádem podporuje i rychlost metabolismu.

Doporučovány jsou především živočišné bílkoviny, protože se v nich skrývá kompletní zastoupení aminokyselin. Aby tomu tak opravdu bylo a tělo dostalo kvalitní bílkovinu, tak dobrou volbu představuje  konzumace  vaječného bílku nebo kuřecího masa. Jestli totiž kuřecí maso nahradíte tofu, musíte počítat s jeho větší energetickou hodnotou a tudíž s menší porcí.

Pohybem nahraďte chemii

Rychlost metabolismu je závislá na množství svalové hmoty a pravidelných pohybových aktivitách. A je jasné, že svalová hmota je lepší než tukový polštář, protože svaly i v klidu spotřebují na svůj „provoz“ více energie než tuk a tělo má tím pádem vyšší bazální metabolismus.

Zcela nezbytné je zařazení pohybu. Někteří sice mohou tpět jarní únavou, ale právě na ni je pohyb nejlepším lékem. Stačí se přemoci a začít chodit, protože blahodárné efekty chůze na sebe nedají dlouho čekat.

Pozor! Nebezpečnou hru se zdravím by spustilo velmi nevhodné zrychlování metabolismu pomocí doplňků stravy. Vždyť bez pořádného vyšetření si ani nemůžete být jisti, zda by se vůbec měl váš metabolismus zrychlovat. A podle důrazného varování odborníků Institutu kompliment mohou některé doplňky stravy tělu hodně ublížit.

Zkuste hubnout i ve spánku

Kromě „klasického“ metabolismu, který je souhrnem všech dějů probíhajících uvnitř organismu a sloužících k tvorbě využitelné energie a látek potřebných pro fungování organismu, rozeznáváme takzvaný  klidový ( bazální ) metabolismus. Ten upozorňuje na potřebu energie pro „provoz“ všech životně důležitých procesů v klidu. Jestli se vám podaří zvýšit onen bazální metabolismus, začnete doslova hubnout i ve spánku.

Metabolismus zrychlí pravidelná vyvážená strava

Nejen nedostatek fyzické aktivity, ale i nepravidelný a nevyvážený příjem energie stojí za špatným metabolismem. Stačí, kdy přes den nebudete jíst a večer to doženete. Tím pouze přijmete více energie, kterou tělo nestačí zpracovat a proto ji uloží do zásoby. Nevyvážená strava zpravidla obsahuje mnoho skrytých tuků ( hlavně nasycených ) a zbytečně vysoký příjem trans – mastných kyselin a jednoduchých cukrů. Metabolismus negativně ovlivňuje i nízký podíl vlákniny ve stravě a málo přijímaných tekutin ( kofein není řešení a káva se stále nepočítá za plnohodnotnou tekutinu ).

Bohužel, zpomaleným metabolismem můžete trpět i následkem v minulosti držených drastických diet založených předevšín na nesmyslném hladovění. A někdy je příčinou i zdravotní problém, například špatná funkce některých vnitřních orgánů ( často štítné žlázy ). Tyto stavy ovšem musí posoudit lékaři.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články