Hubnutí rozhodně nepatří mezi levné záležitosti. Krásná postava není vykoupena pouze trýzněním, ale i mnohdy vysokou částkou peněz. Tříměsíční odtučňovací kůra vychází asi na deset tisíc korun. Kdyby šlo pouze o přípravky na hubnutí, tak jejich cena se místo od místa nijak neliší. Jenže dieta často obnáší i návštěvy fitness center a péči odborníků, jejichž ceny řadu „hubnoucích“ odradí hned na startovní čáře. Většinou je totiž nutné zaplatit celou kůru již na začátku, aniž by bylo zaručeno, že vaše snaha dospěje ke zdárnému konci. Je pravdou, že i banky zareagovaly na „hubnoucí“ trendy a jsou ochotny vám poskytnout speciální půjčku ke zkrášlení postavy.
Jenže vy můžete v klidu zapomenout na půjčování peněz na hubnutí a na plastické operace. Existuje možnost, jak mít krásnou postavu a nebude to stát ani korunu. Stačí chodit a chodit. Chůze má podle nejnovějších vědeckých výzkumů široké spektrum příznivých účinků na celý organismus. Jejich výčet můžeme začít u snižování rizika rakoviny a skončit například dobrým vlivem na kvalitu spánku v každém věku. Přemýšlíte, zda se vyplatí vystoupit z autobusu o zastávku dříve nebo o víkendu vyrazit do přírody? Uveďme důvody, že ano…
Chůzí se hubne
30 minut chůze denně spolehlivě brání nárůstu tělesné hmotnosti u většiny jinak neaktivních lidí. Vědecké týmy Brown Univerzity a University of Pittsburg prokázaly, že ženy, které pět dnů v týdnu hodinu chodily a zkonzumovaly 1500 kcal denně, přišly o 12,5 kg své hmotnosti a váhu si udržely celý rok. Samotné chození je snadné oproti náročnějšímu cvičení. Čím je cvičení těžší, tím méně lidí ho absolvuje. Chůze je přirozená.
Chůzí dáváte stárnutí vale
Je to opravdu tak, pravidelné procházky seniorů mají své opodstatnění. Aktivní mysl a duševní bystrost vám přinese chození v každém věku. A což teprve chůze s přáteli! Pokud u procházky zabřednete do hovoru, tak si navíc perfektně zaktivujete mozková centra.
Chůze chrání srdce
Vědci lékařské fakulty Duke University prokázali, že rychlá půlhodinová chůze denně snížuje pravděpodobnost výskytu souboru faktorů, které souvisí s vyšším rizikem srdečních onemocnění, cukrovky a mozkových příhod. Jistě, najde se argument hovořící o nedostatku času. Potom zkuste jednoduchý trik, takzvanou zacházku. Zaparkujte své auto dále od supermarketu, lékařské ordinace, restaurace nebo i od svého pracoviště a jestli jezdíte městskou dopravou, vystupte o pár zastávek dříve. Pokud opravdu chcete denně chodit 30 minut ( což odpovídá cca 3000 až 5000 krokům ), tak je zacházka to pravé.
Chůze je blahodárná pro spánek
Klidně menší, ale svižná odpolední procházka vám přivodí kvalitní noční spánek. Odborná obec uvádí, že chůze s největší pravděpodobností zvyšuje hladinu hormonu dobré nálady serotoninu, který má pozitivní tělesný účinek. Při chůzi dochází ke zvýšení tělesné teploty a mozek dostává signál, aby později teplotu snížil. A právě tento zpětný proces podporuje kvalitní spánek. Pozor, na svou procházku nevyražte méně než dvě hodiny před spaním, protože tělo by nemělo dostatek času na zchlazení a zklidnění.
Chůze snižuje riziko rakoviny prsu
Jak je uvedeno ve studii publikované v odborném časopise Journal of the American Medical Association, chůze je nápomocna snižování množství tuku v těle, který je zdroj hormonu estrogenu stojícím za rakovinou prsu. U žen s normální tělesnou hmotností snížila pravidelná chůze riziko rakoviny o 30%, ženy s nadváhou mohou počítat s 10 až 20%.
Chůze je bojovník proti bolesti
Mnozí nemusí znát jméno Danny Dreyer, ale pravdou je, že tento maratónský běžec ze San Francisca vymyslel před devíti lety způsob chůze s názvem ChiWalking. Jde o činnost, která využívá prvků pilates, tai-či a jógy. Celé to vypadá jako běžná chůze, pouze se vědomě uvolňujete, myslíte na zlepšení držení těla, do chůze zapojíte více paže a zmenšíte zatížení nohou. Tímto způsobem choďte a určitě si ulevíte od mnoha bolestí.
Chůze zahání chmury a vylepšuje náladu
Nepříznivé a nezdravé stavy jako je úzkost, stres či deprese můžete eliminovat procházkou. Stačí půl hodiny chůze a deprimující pocity vystřídá dobrá nálada. Když se projdete pětkrát týdně na hodinu a půl, tak získáte opravdu velikou psychickou vzpruhu. Chůze totiž přispívá k vyplavování hormonu endorfinu, který nastoluje dobrou náladu a při běhu může navodit i stavy příjemně pozitivního opojení.
Chůze chrání kosti
Třicetiminutová procházka třikrát týdně léčí a chrání řídnoucí kosti. Při chození se aktivuje 95 procent svalů a zpevňují se kosti, aby zvládly zatížení.
Chůze je prostě výborná, ale ten čas…A co vyzkoušet pár triků
Uvažujete-li o pejskovi, pořiďte si ho
„Pejskaři“ nachodí v průměru kolem 300 minut týdně, kdežto lidé bez psa pouze 170 minut. Pes vám dá i motivaci k chůzi, navíc máte zodpovědnost a nedopustíte vynechání procházky.
Zkuste počítat kroky
Je dokázáno, že lidé s krokoměrem hubnou lépe a bez diet. Často si stanovují cíle a soutěží klidně i proti sobě. Můžete se například „zaúkolovat“, že každý týden přidáte 400 – 500 kroků.
Domluvte si schůzku v pohybu
Vynecháním tradičního jednání u kávy a sušenek ( dortíků, něčeho malého na zub atd. ) nenaberete cca 450 kcal a další spálíte chůzí. Případné důležité body jednání si můžete nahrát na diktafon.
Samotnou chůzi si zpestřete
Skvělým doplňkem jsou teleskopické hole, kterými zapojíte i svaly horní poloviny těla a navýšíte tak spotřebu energie o 25 až 30%.
Ve dvou se to lépe táhne
Zapojte kamarády, rodinu a vyražte společně. Vyplatí se vám to….