V první části tohoto článku jsme si osvětlili, co nás čeká, když budete některé chyby dodržovat. Samozřejmě chyb při hubnutí je mnoho a tak se dalších chybám budeme věnovat v tomto článku. Nejdříve se, ale trošku blíže podíváme na jojo efekt. Všude se o něm všichni zmiňují, v reklamách, v článcích, vaše kamarádky jej neustále zmiňují, výživový poradce se tímto termínem také ohání a rovněž lékaři upozorňují při hubnutí na možný jojo efekt. A proč vlastně jojo efekt?
Jojo efekt je vlastně to, když po držení nějaké diety či po hubnutí přiberete zase část či všechna shozená kila zpátky, tudíž se dostáváte na svou původní váhu, ne-li často i na váhu vyšší, protože pokud se u vás dostaví jojo efekt, stává se, že kila, která jste shodila, si sebou přiberou i nějaká nová kila, která se u vás usadí, a vy se při pohledu na konečnou číslovku na váze zhrozíte. Vždyť tohle nebylo v plánu, měli jste shodit nadbytečná kila a ne je přibrat zpátky a navíc ještě něco navrch. Jojo efekt často způsobují příliš drastické diety, které se drží pár dní a po nichž kila shodíte. Jakmile dieta skončí, začnete jíst jako předtím, a kila jdou nahoru. Kontrolu nad svým jídelníčkem musíte mít po celou dobu, tedy i po hubnutí. A proč jojo efekt? Jako malou mě vždycky fascinovalo jojo, jak se dokáže samo pohybovat. Čili kila, která shodíte, představují pohyb joja směrem dolů, ovšem když přestanete jíst podle pravidel a začnete se svým předešlým jídlem, kila jdou nahoru přesně jako jojo, když se vrací na původní místo.
Nepoužíváte při hubnutí, některé z následujících chyb? Pokud ano, vyvarujte se jich a uvidíte, jak kila mizí a jojo efekt se k vám pravděpodobně nedostane.
Nesnídám, nestíhám to ráno, raději si přispím
Přeskočit snídani je rozhodně dobré pro vás, protože můžete spát o dvacet minut déle a mnoho žen přeskakuje snídani i kvůli tomu, že ihned ráno do těla cpát kalorie nechtějí a takto se jim vyhnou. Tělo však na tento váš inovativní způsob reaguje svým způsobem a rozhodně to není hubnutím. Výzkumy, které se tím zabývaly, ukázali, že lidé co pravidelně snídají, dokážou hubnout lépe než ostatní, kteří si ráno odpírají snídani. Každé ráno si proto k snídani dejte rozumné množství proteinů a vlákniny. Proteiny vám dodají energii a vláknina zasytí.
Chybí vám spánek
Začnete cvičit více, ovšem kde vzít čas? Jednoduše jdete o nějakou dobu později spát. Opět další chyba. Pokud cvičíte, vaše tělo vydá hodně energie, to je jasné a právě tu energii potřebuje doplnit a doplňuje ji hodně spánkem. Pokud denně nespíte dostatečně dlouhou dobu, může se stát, že právě ndostatek spánku vede k vyšší chuti k jídlu.
Nízkotučné je to nejlepší z nejlepších
Jasně, nízkotučné potraviny jsou fajn a lepší. Ovšem zase nahradit úplně vše v jídelníčku nízkotučnými potravinami dobré není, může se vám to pěkně vymstít. Nízkotučné produkty mnohdy obsahují dávku sodíku navíc, dávku cukru navíc či dávku umělých sladidel navíc. Musejí nějak vynahradit nízký obsah tuku v produktu. Nízkotučné produkty navíc jsou méně výživné, takže se může stát, že po nich budete mít snadněji a dříve hlad. Může se tak tedy stát, že sníte mnohem více jídla, které v sobě bude mít více kalorií, než jídlo, které není připraveno s nízkotučných produktů.
Pohyb? Stačí se projít se psem
Upřímně, nestačí. Samozřejmě je lepší, když se projdete se psem, než když budete pořád sedět doma na zadku, ale nečekejte, že procházka se psem na vaší postavě zanechá nějaké ohromující výsledky. Pokud chcete opravdu zhubnout, je potřeba alespoň třicet minut denně kardio cvičení. Dobré je si zacvičit spining, aerobik, zumbu a podobně.
Partner? Ten dělá vše naschvál.
Vy se snažíte žít zdravě, cvičit, jíst zdravé jídlo, zatímco váš partner si domů nosí často fast food, pizzu, smaží si neustále řízky, hranolky, pije litry coly, kupuje neustále smetanové zmrzliny, ty dobré, láká vás raději na film pěkně v teplé posteli, než abyste šli do posilovny. Chcete partnerovi vyhovět a upřímně, je mnohem lákavější se zachumlat do peřin a dívat se na film, než jít potit krev do posilovny. Poproste jej o kompromis, který bude vyhovovat oběma, zase po něm nemůžete chtít, aby dodržoval vše, co jíte vy, když mu to není úplně po chuti.
Pít vodu? To ne.
Pokud se před jídlem napijete vody, zaplní se tak váš žaludek a sníte toho mnohem míň. Navíc, studená voda zrychluje váš metabolismus. Navíc voda je velmi dobrá pro pleť a pro pokožku.
Zábava? Není čas.
Musíte si udělat čas na zábavu. Pokud jste ve stresu, často vás to nutí více a více jíst, což není pro hubnutí úplně ideální. Dávejte pozor na to, aby se ve vašem dni objevil čas na zábavu, vyhraďte si dostatek času. Navíc, když si koupíte kurzy tanců, děláte rovněž něco pro své tělo a zároveň se bavíte. I takové běhání po obchodech je na spalování kalorií dobré. Myslete na to.
Pokušení je velké.
Držíte dietu, svědomitě, poctivě. Ovšem, ty reklamy jsou báječné, ten zákusek je tááák lákavý, před spaním dostáváte chuť na čokoládu, na brambůrky a podobně. Pokud neodoláváte a občas si něco dáte, je to v pořádku. Ovšem, když dietu držíte jen tak napůl, je to špatně a nečekejte zázraky a velké hubnutí. Často hřešíte? Pak to asi bude problém toho, že neustále nehubnete.
Nemám na vaření čas, jím v restauraci
Velká porce, předkrmy, dezerty, koktejly a podobně. To vše je krásné, ovšem ne zrovna dietní. V restauracích moc dietně nevaří, to je jasné. Objednávejte si co nejzdravější jídla, nealkoholické nápoje a podobně. A nejezte v restauracích často, jednak to není finančně nejlevnější a taky kalorie.