Je nutné obávat se pečiva při dietě?

05.03. 2014 • Diety 2950x

Pečivo se pro většinu z nás stalo nepostradatelnou součástí dne a jen těžko bychom za něj hledali náhradu například při takové snídani. Jenže dámské časopisy jsou poslední dobou plné článků o tom, jak je bílé pečivo nezdravé a že bychom ho měli nahrazovat tmavým a celozrnným pečivem. A i to prý máme jíst pouze poskromnu. Opravdu je pečivo pro naše tělo takovou hrozbou?

Když srovnáme takový bílý a celozrnný rohlík, vyjde nám jejich energetická hodnota téměř stejná – zhruba 640 kJ. Problém bílého rohlíku se však skrývá v tom, že obsahuje tzv. "prázdnou energii". K jeho výrobě se totiž používá tukové těsto, ve kterém najdeme akorát tak hladkou mouku a tuk. Jenže jak je známo, tělo potřebuje k správnému fungování také množství vitamínů, minerálů, bílkovin a tak dále. Bílý rohlík vaše tělo stráví za poměrně krátkou dobu a navíc si z něj vezme jen minimum živin, takže budete mít za hodinu zase hlad. Oproti tomu do celozrnných rohlíků se obvykle přidávají i různé další obiloviny, celozrnná mouka nebo různá semínka na posyp, takže si z nich naše tělo má co vzít.

Dalším problémem je množství sacharidů. Častým bolestem hlavy a únavě se často připisuje nedostatek sacharidů. Pečivo patří mezi nejvýznamnější zdroje sacharidů vůbec, takže se rozhodně vyhněte dietám, které pečivo úplně vyřazují. Semínka v celozrnném pečivu obsahují také velké množství vlákniny, bez které jen tak nezhubnete a navíc jí tělo tráví déle, takže nebudete mít hned hlad. Na výrobcích hledejte označení "S vysokým obsahem vlákniny". Budete mít jistotu, že pečivo obsahuje více než 6% procent vlákniny.

Pečivo jako takové tedy rozhodně není žádný hřích, který si nemůžete při dietě dovolit. Pozor si ale musíte dát také na to, jak ho vhodně kombinovat a přílohami. Paštiky, přeslazené ovocné džemy a tavené sýry ze svého jídelníčku raději vyřaďte a nahraďte je kvalitní kuřecí šunkou nebo sýrem. Nezapomínejte jídlo doplňovat zeleninou. Pečivo jezte v první polovině dně, odpoledne a navečer se doporučují spíše jídla s vyšším obsahem bílkovin.

Zdravý životní styl se postupně rozšiřuje do života mnoha lidí. Výrobci celozrnného pečiva se proto snaží přijít na to, jak snížit náklady za výrobu a více vydělat. Často pak nahrazují celozrnnou mouku levnějším karamelem, který zbarví pečivo do tmavé stejně dobře, ne-li lépe. U balených výrobků se proto vždy dívejte na složení. Pokud kupujete čerstvé pečivo, všimněte si jeho váhy a konzistence. Pečivo z celozrnné mouky je totiž mnohem hutnější a těžší, než ostatní pečivo. Všímejte si i názvů. "Tmavý chléb" neznamená totéž, co "Celozrnný chléb", protože v prvním případě bude chléb dobarvený právě zmíněným karamelem.

Vůbec nejlepší je spoléhat se pouze na sebe. Jestliže máte doma domácí pekárnu, můžete si pomocí jednoduchých receptů (viz internet) upéct své vlastní celozrnné pečivo a mít tak jistotu, z čeho je. Vaše kuchyně bude navíc krásně provoněná a nemusíte být ve stresu z toho, kdy zavírá nejbližší obchod.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Diety'
Tipy na jiné články