Kdo by neznal fazole, které dostaly přívlastek „jídlo chudých“. Jsou syté a výživné a nikdo, kdo je sní, nemůže říci, že zůstal po jejich konzumaci hladový. Fazolové lusky jsou charakteristické svým poměrně vysokým obsahem aminokyselin, fytosterolů a flavonoidů. V malém množství se vyskytuje i vitamín C, betakaroten a různé vitamíny skupiny B, neobsahuje však vitamín B12. Z minerálů obsahuje zejména železo, ale i vápník, draslík, mangan či molybden.
Procentuální obsah proteinů se liší podle druhu fazole, čím je porovnatelný, ba dokonce vyšší než v potravinách živočišného původu. Kromě proteinů je fazole mimořádně bohatá na rostlinnou vlákninu, která podporuje trávení, chrání tlusté střevo, pomáhá v prevenci proti zácpě a snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Ale fazole je i výborným zdrojem kyseliny listové, která je potřebná zejména v těhotenství a velmi významný je i podíl železa.
Díky obsahu niacinu a kyseliny pantotenové je fazole vhodná při nemocech pokožky, jako jsou ekzémy, suchá kůže a kožní alergie. Fazole přímo působí na vlasové folikuly, a proto se osvědčila při vypadávání a lámavosti vlasů, seborei (nadměrném mazu) a lupech. Ale především je vynikající na hubnutí. Jak známo, naši planetu zachvátila epidemie obezity. Někomu se to může zdát přehnané, ale bohužel je to tak, toto je dnešní skutečnost.
Obezita není jen otázka estetiky, ale tento problém provází i velké množství zdravotních komplikací. Je obrovskou zátěží pro srdce a to z důvodu čerpání krve přes všechny tukové vrstvy. Zapříčiňuje mnohé onemocnění pohybového systému, vede k poruchám v psychosociální oblasti a výrazně snižuje kvalitu života.
Příčinou obezity je mnoho faktorů. Jedním z nejhlavnějších je špatná životospráva a nedostatečný pohyb. Jak ale zhubnout? Drtivá většina z nás už vyzkoušela nějakou zaručenou dietu. Hubnutí díky těmto „spolehlivým“ metodám je proces, který absolutně v ničem nepomůže. Pravda je, že spousta lidí nějaké to kilo shodí, ale v momentě, kdy začnou zase jíst normální stravu, všechna pracně shozená kila jsou zpět a jako bonus je pár kilo ještě navíc. Je to takzvaný jo jo efekt. Tělo si prostě po době půstu nadělá rezervy pro případ, že by se opět opakoval.
Bojovat s tukem tímto způsobem je totální ztráta času. Je potřeba se zamyslet nad příčinou obezity. Začněte svůj boj s nadváhou zamyšlením, proč tloustnete. V devadesáti procentech přijdete na to, že vaše životospráva je více nežli mizerná. Ono základem dlouhodobé štíhlé postavy není věčné zříkání se jídla, ale správně sestavený jídelníček. A právě toto je ta správná filosofie, která vás dovede k vašim vysněným tělesným proporcím. V momentě, kdy pochopíte toto pravidlo, jste na dobré cestě k vítězství. A v momentě, kdy přidáte ještě pohybovou aktivitu a vytrváte, máte vítězství téměř v kapse. Je potřeba si ještě uvědomit, že tato cesta je velmi dlouhá a někdy i hodně bolestivá.
Když chcete zhubnout, musíte kromě jiného vašemu tělu dodávat všechny živiny a samozřejmě také zajistit vhodné fungování metabolismu. Jak již bylo zmíněno, jsou fazole ideální potravou, zařazenou do vašeho jídelníčku. Dají se upravovat na mnoho způsobů a jejich vynikající chuť nenechá nikoho na pochybách, že dělá něco dobrého pro svoje zdraví a štíhlou linii.
Jak známo, je fazole rostlina a tyto rostou na bázi světelné energie, jejímž účinkem vznikají v rostlinách i vitamíny. Jsou to látky, které z hlediska výživy neposkytují tělu žádnou tepelnou energii, ale jsou důležité a nezbytné pro metabolické procesy, které zajišťují nejen zdraví, ale i výkonnost organismu. I tady je ovšem potřeba podotknout, že všeho se má užívat s mírou. Fazole je sice potřeba zařadit do našeho jídelníčku, ovšem není možné je požívat v každém jídle. Nejideálněji se jeví lehké saláty z fazolí, které si můžete dopřát večer, ale maximálně tak dvě hodiny před spaním.
A jaká jsou tedy ta nejzákladnější pravidla zdravé výživy pro hubnutí? Každý den by měl začínat vhodnou dávkou živin. Tzn. bílkoviny, vitamíny a sacharidy. Neměl by chybět alespoň jednou denně jakýkoli salát. Pro dávku tolik důležitých bílkovin by se nemělo zapomínat na luštěniny, ořechy a semena. Tuky v malém množství, neohřívané, přidávat až do hotového jídla. Jídlo by se mělo konzumovat jen při pocitu hladu. Ne při bolestech, fyzickém či psychickém stresu nebo při únavě a horečnatých stavech.
Vyloučit z konzumace produkty s obsahem purinových látek, jako je káva, čaj, kakao, masové vývary, všechny rafinované a průmyslově vyrobené potraviny, alkohol, cigarety. Přirozená syrová, rostlinná strava, jednoduše připravená, správně kombinovaná, dobře pokousaná a promíchána se slinami nejlépe zajistí organismu potřebné látky, snadno se tráví a pomáhá důkladnému využití živin. Při tom všem se ale nesmí zapomínat na to nejdůležitější a to jsou tekutiny. Denně by každý měl vypít až tři litry vody. Pít se má před jídlem, ne během něho a po jídle. Ne nadarmo se říká, že pocit hladu je vlastně převlečená žízeň. Zkuste se místo nějakého mlsání, při obrovské chuti na něco dobrého pořádně napít. Uvidíte, že z velké většiny tuto chuť odbouráte. Že to nepomohlo? Tak běžte něco dělat, zaměstnejte svoji mysl. Pokud patříte k těm zásadovějším, vyzkoušejte krátce trvající půst. 24-48 hodin je nejspolehlivější cestou prevence, léčby a celkového ozdravění organismu.