K pohodlnému hubnutí přispěje domácí fitness

18.04. 2014 • Hubnutí a cvičení 1752x

Velké množství domácností je „vybaveno“ rotopedem či hrazdou, které slouží coby „nejdražší“ věšák na oblečení. Závaží z činek se používá jako těžítko, nafouknutý gymnastický míč se válí v koutě a jen překáží. To nejsou zrovna ideální důvody, proč si domů kupovat fitness vybavení, ale je třeba přiznat, že tomu nebývá jinak. Stačí udělat na začátku velkou chybu a nechat se zlákat módními vlnami.

Při výběru cvičebních pomůcek není možné zapomenout na jedno z nejdůležitějších kritérií– jejich používání vás musí bavit. Potom se jednodušeji zařadí do vašeho života a přinesou kýžený efekt. Proto raději nekupujte cvičební pomůcky naslepo přes internet. Mnohem lepší variantou je jejich vyzkoušení v obchodě nebo ve fitness centru. Rozhodně tak zmenšíte riziko, že zbytečně vyhodíte několik tisícovek oknem.

V poslední době se nejvíce osvědčují crossové trenažery. Není se čemu divit, že se postupně staly hitem, neboť procvičíte celé tělo a pohyb na nich je pro většinu lidí zábavnější než na klasickém rotopedu. Obchodníci a fitness centra zaznamenávají zvýšený zájem o pomůcky na jógu, pilates či jiná cvičení využívající váhu vlastního těla. Balančními cviky si pomůžete k aktivaci systému hlubokých zádových svalů uložených u páteře. Jestli posílíte tyto svaly, dospějete ke zpevnění celého těla a zlepšíte jeho koordinaci. Hodně jsou vyhledávány různé balanční pomůcky jako fitness podložky, gymnastické míče, balanční čočky nebo pomůcky na jógu. Velmi často jsou využívány k rehabilitaci a jako prostředek proti tak častým bolestem zad a hlavy. Navíc, velikou výhodou je jejich skladnost.

Určitě nepodceňte osobní zkušenosti a konzultace s odborníkem. Vhodný cvičební stroj se musí přizpůsobit postavě správným polohováním sedla, displeje nebo nášlapů. Pouze tehdy může být cvičení zdravé a bezpečné. Jestli má někdo zdravotní omezení, tak musí zkonzultovat svoje možnosti a vhodnost trenažeru s lékařem nebo alespoň s kvalifikovaným trenérem fitness.

Pokud vás trápí bolesti bederní části zad, vynechte běhání a soustřeďte se na jírdu na rotopedu. Osoby s vysokou nadváhou zřejmě touží shodit nějaké to kilo a zdravotně si neublížit, proto by měly zvolit místo běhu chůzi na běžeckém trenažeru nebo pohyb na takovém přístroji, kde nepřetíží klouby a páteř.

Proč nekupovat stroje na cvičení přes internet? Kromě nemožnosti si je vyzkoušet je třeba si uvědomit, že na obrázku vypadají sice stejně, ale pohyb na nich se může značně lišit. U výběru běžeckého pásu je důležitá délka kroku, pro crossový trenažer platí totéž, stejně jako výška elipsy během pohybu nohou nebo odstup nohou od sebe. V neposlední řadě se stroje liší i hlučností.

Při výběru rozhoduje i velikost prostoru, kde se budete věnovat cvičebním pomůckám. Cvičit se dá i v malém bytě. Velmi skladné jsou  činky, švihadla, balanční deska, posilovací obruč i hrazda. Když se zastavíme u strojů, nejméně prostoru zaberou rotopedy a veslovací trenažery. Některá vesla se dají sklopit a existují i modely, které složíte pod postel. Běžecké pásy lze přiklopit ke zdi a pod postel se vám může vejít i stepper. Větší byt pojme i crossový trenažer, posilovací věž a nafouknutý gymnastický míč velmi dobře poslouží k sezení u pracovního stolu.

Místo nezaberou ani herní konzole, např. Xbox s pohybovým senzorem Kinect nebo Wii Fit. Na nich můžete hrát hry ovládané pohybem, napodobovat sporty nebo cvičit podle tréninkového programu. Když si vyberete správné cvičení uzpůsobené vašim potřebám a vytvoříte si plán, můžete díky maximálně efektivnímu pohybu dojít ke kýženým „hubnoucím“ výsledkům. Konzoli je možné  propojit i s chytrým telefonem, takže trénink obohatíte i běháním venku. Díky internetovému rozhraní si klidně zacvičíte s přáteli, ať už jsou kdekoliv, klidně na druhém konci světa. Přímo ve hře si můžete povídat s kamarádkou, kterou vidíte cvičit a současně jste obě pod dozorem trenéra. Cvičení s konzolí je výborné, zábavné, má výsledky i díky tomu, že je uspokojována lidská touha po hraní.

V bytě posuďte, nakolik pomůcka zatíží podlahu nebo strop. Třeba na sádrokarton raději nepřipojujte žebřiny či hrazdu, plovoucí podlaha by se mohla pod trenažerem prohnout a cvičení bude hlučné pro sousedy pod vámi. Při vrtání hrazy do zdi si dejte pozor na porušení instalace, především elektrické. Nezapomeňte na to, že nebude jednoduché stěhovat těžký cvičící stroj do pátého patra bez výtahu.

Rodinný dům je pro cvičení doslova výhrou. Tam si můžete v jedné místnosti zřídit posilovnu. Lidé na ni často vyhrazují sklep, ale to není ideální místo. Místnost na cvičení musí být dobře větratelná, byť jen klimatizací. Vůbec není špatné posilovnu umístit blízko terasy nebo balkonu a v pěkném počasí přemístit trenažer ven pro cvičení na zdravém vzduchu.

Velikost domácí posilovny je závislá od počtu strojů, minimum tvoří 12 metrů čtverečních. Na podlahu použijte odolný a dobře udržovatelný materiál, vhodný je laminát, dřevo, PVC, linoleum nebo speciální guma. Pod jednotlivé stroje vložte podložky a na stěny upevněte zrcadla, která vám odhalí chyby při cvičení.

Většina lidí řeší „uklízení“ stroje v obytné místnosti. Jeho odsunutí do kouta se nejeví jako vhodné řešení. Nejprve  musíte stroj přestěhovat, což není příjemný začátek cvičení a  od dobrého záměru může odradit. Doporučuje se umístit třeba rotoped vedle pohovky před televizi. Můžete tak denně šlapat při sledování zpráv či seriálu, což se  jako motivace docela dobře odvědčuje.

Zabavení při cvičení může fungovat i jinak. Některé stroje lze propojit s počítačem, chytrým telefonem a internetovými aplikacemi. Pak si můžete zaběhat ve virtuálním terénu, pocítit změny zátěže podle výškového profilu tratě nebo poměřit síly s dalšími běžci.

Cenné rady vám poskytne i virtuální trenér. Jde o inteligentní webový program pro fitness. Zadáte své údaje a trenér obratem zpracuje cvičební plán, který pružně upravuje podle výsledků cvičení.

Databáze obsahuje obrovské množství cviků, díky kterým vás cvičení neomrzí. Ve vašem plánu se mohou objevit cviky s vlastní vahou, s lahvemi naplněnými vodou, s expandérem nebo i se stolem a se židlí. Argument o nedostatku času je pouhou výmluvou, protože 30 až 40 minut si člověk doma nebo v hotelu na služební cestě najde vždy. Pozor, vaše cvičení musí doprovázet sestavení vhodného jídelníčku.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články