Jak začít se spinningem

13.08. 2013 • Spinning 3452x

„Vstupní“ vyšetření, měřič tepu, šortky a především spinning centrum v rozumné vzdálenosti. Začít se spinningem se zdá být velice snadné. Na kole nakonec umí jezdit prakticky každý z nás. Pokud se však blíže porozhlédneme po dostupné literatuře věnované konkrétním technikám spinningu, pak zjistíme, že až tak snadné to zřejmě úplně nebude. Samozřejmě. Spinning v zásadě patří mezi jednoduché možnosti sportovního vyžití pod střechou, netrvá dlouho, než člověk k němu pronikne, a určitě patří mezi to nejzábavnější, co současná fitness kultura zájemcům může nabídnout. To však zároveň v žádném případě neznamená, že by bylo moudré se na naši první návštěvu spinning centra vypravit bez alespoň špetky znalostí o zásadách jeho správného provozování. A právě proto jsme pro vás připravili následující krátký souhrn.

I když je drtivá většina dostupných výukových programů spinningu koncipována tak, aby se s kouzlem této disciplíny mohli seznámit i ti, jejichž tělesná kondice nepatří k nejpevnějším, přesto i v našem případě platí, že dříve než začneme se samotným tréninkem, měli bychom se nejprve poradit s praktickým lékařem. Jedině on nás může upozornit na potenciální rizika vyplývající z našeho zdravotního stavu. Prosté vyšetření tepové frekvence je přirozeně nemůže nahradit. 

Teprve poté můžeme zodpovědně zamířit na první lekci. Zde se určitě nevyplácí vyskočit do sedla, aniž bychom se podrobně seznámili se samotným strojem. Stacionární kola totiž mají některá specifika, která se mohou nepřipravenému jezdci často nepříjemně vymstít. 

V prvé řadě bychom tak měli vědět, že chceme-li z nějakého důvodu zastavit na kole s pevným převodem, měli bychom se postupně snažit snížit rychlost, případně zatáhnout za tzv. zátěžový kolík, který zde může sloužit jako brzda. Vždy bychom přitom především měli dbát na to, abychom obě nohy drželi mimo roztočené pedály. 

Samozřejmostí by pochopitelně vždy mělo být i důkladné seřízení kola tak, aby vyhovovalo nárokům rozměrů naší tělesné schránky. Například řidítka bychom během prvních lekcí, kdy se se spinningem jako takovým teprve seznamujeme, měli raději mít výše, a postupně, tak jak se budeme v sedle cítit bezpečněji a pohodlněji, je můžeme pozvolna snižovat, přičemž poslední hranici zde představuje výška sedla. To bychom měli držet na takové úrovni, abychom v nejnižším bodě naše kolena měli jen lehce pokrčená.

Spolu s tím je nezbytné dbát rovněž na vhodné posunutí sedla dopředu resp. dozadu tak, aby naše paže na řidítkách spočívaly v přirozené poloze. Tu představuje především pozice, v níž jsou lokty opět jen lehce pokrčené. Zároveň bychom zde měli dbát na to, aby koleno přední nohy ve třetině otočky pedálem bylo v pozici nad osou pedálu. 

Poměrně častou chybou, na níž je také třeba upozornit, je nevhodná pozice, v níž se chodidlem dotýkáme pedálu. Mnozí lidé totiž do pedálu tlačí prostředkem chodidla. Optimální poloha oproti tomu vypadá tak, že se noha s pedálem setkává v místě polštářků chodidla.

Dovolíme se ještě připojit několik všeobecných upozornění ke stylu samotné jízdy. V každém případě bychom na našem kole měli zátěž. Předtím, než se pokusíme vyvinout co největší rychlost měli bychom si dostatečně vyzkoušet i pomalejší tempa, a umět tak jednoduše a přirozeně „přepínat“ mezi možnými rychlostmi. 

A především, v případě, že se vám během jízdy udělá špatně, postupně přestaňte šlapat a snažte se z kola sesednout. Závratě s pokračující jízdou určitě nepoleví! 

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Spinning'
Tipy na jiné články