Jak začít s cvičením pilates?

03.04. 2015 • Hubnutí a cvičení 3039x

Svojí rychle nabytou popularitu dnes cvičení pilates v Čechách udržuje především v prostředí tělocvičen, fitness center nebo vybraných tanečních škol. Na nabídky pravidelných kurzů lze přitom v současné době narazit prakticky ve všech větších městech v zemi. Zároveň však v žádném případě nejde o jediný způsob, kterak se můžeme pilates poctivě věnovat. Na trhu je totiž již stabilně k mání přehršel nejrůznějších výukových DVD, stejně jako obrazových publikací z per zasvěcených cvičitelů. Pokud proto zvažujete, zda se k tomuto způsobu cvičení  uchýlit, ale zároveň kvůli velkému časovému vytížení chováte pochybnosti o případné pravidelné docházce, není nic snazšího než začít cvičit doma.

Velkou předností cvičení pilates jako takového je nesporně fakt, že k němu nepotřebujete žádné  speciální drahé vybavení. V podstatě nejzásadnějším „problémem“ je tak nakonec nejspíš výběr vhodného oblečení. A ani zde se nedá hovořit o příliš velkých nárocích: obecně tak můžeme říci, že  lze cvičit v tričku a kalhotách téměř jakéhokoliv druhu nebo stylu.

Zkušenější cvičenci by zde nanejvýš dodali, že je dobré nesahat hned po těch nejširších modelech, a to z toho důvodu, abychom vždy měli dostatečný přehled o případných chybách, jichž se můžeme dopouštět během provádění a pilování konkrétních cviků. Vhodné jsou proto například elastické kalhoty v kombinaci s tričkem běžné velikosti. Co se potom týče obutí, pak vězte, že ani zde nebude problém: pilates se totiž nejlépe cvičí bez bot, a to buď v ponožkách nebo i bez nich.

Jak je zřejmé již z výše řečeného, velice důležitou součástí vaší pomyslné domácí tělocvičny je v našem případě také dostatečně velké zrcadlo. To by mělo mít takové rozměry a umístění, abychom  po celou dobu našeho cvičení měli dostatečnou kontrolu a přehled nad veškerými pohyby, které během něj děláme. Naprosto klíčovou podmínkou úspěšného cvičení pilates je totiž správné provedení veškerých cviků: jedině tak totiž můžeme dosáhnout žádoucích a viditelných výsledků.

Mimo vhodného sportovního oblečení spolu s pořízením dostatečně velkého zrcadla pak již nezbývá než se poohlédnout po cvičební podložce. Zde opět nemusíme nic vymýšlet: bez problémů si tak vystačíme s karimatkou či obyčejnou dekou.

Co se týče vhodného místa, kde se v budoucnu míníme pravidelnému cvičení věnovat, je vždy dobré myslet především na to, aby, abychom v dané místnosti měli jak dostatek prostoru, tak v prvé řadě klidu: je proto lepší, pokud si zvolíme místo kde neburácí televizor nebo ostatní členové domácnosti. Kromě toho bychom alespoň malou pozornost měli věnovat i klimatu. Jednak samozřejmě místnost před vlastním cvičením vždy důkladně vyvětráme, ale stejně tak bychom měli  dbát i na to, aby zde nebylo příliš chladno nebo naopak přetopeno.

V průběhu cvičení bychom pochopitelně neměli zapomínat na dodržování pravidelného pitného režimu, čemuž bychom však neměli rozumět jako pobídce k bezuzdnému popíjení minerálek. Po vypití zbytečně mnoho tekutin se vám totiž určitě nebude  cvičit nejlépe. Ještě zde dodejme, že pokud vám nebude vyhovovat obyčejná – tedy neslazená a neperlivá – voda, můžete s klidným svědomím sáhnout například po studeném bylinkovém čaji.

Na samotný závěr ještě dodejme, že ačkoliv je pilates obecně vhodné pro většinu lidí, přesto  v tomto směru existují určitá omezení. Pokud jste tak před nedávnem prodělali závažnější úraz,  trpěli jste problémy se zády či čekáte potomstvo, uděláte dobře pokud se nejdříve o plánovaném cvičení a jeho zamýšlené intenzitě poradíte s vaším praktickým lékařem.

Podobně pak platí, že není nutné se do cvičení hnát i tehdy, pokud se po zdravotní stránce z nějakého důvodu necítíme nejlépe: ať už po nemoci nebo tehdy, kdy cítíme že je za dveřmi. Cvičení pilates se také nedoporučuje v průběhu silnější  menstruace: ta se v takové situaci totiž může ještě zesílit.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články