Hubnutí versus česká kuchyně: Jde to vůbec dohromady?

12.02. 2014 • Hubnutí a cvičení 1713x

Pokud se podíváme na to, co se u nás v Čechách považuje za tradiční domácí kuchyni, každý, kdo alespoň něco málo ví o dietě, se musí zaručeně ošívat. Svíčková plná smetany, smažený řízek, uzené maso, pečená kachna (ruku v ruce s pečenou husou), houskový knedlík nebo smažené bramboráky či jakékoli jiné smažené placky. To všechno vídáme nejen na stolech svých, ale i na stolech restaurací. V moderní době k tomu přišly ještě hranolky, hamburgery, Coca-cola a další pochutiny – a problém je na světě. Ne nadarmo se říká, že u nás v Čechách máme snad nejvíc případů rakoviny trávicího traktu. Otázka je ale taková: dá se něco z české kuchyně vůbec konzumovat při dietě? Chceme-li zhubnout? Jakkoli se to může zdát nemožné, odpověď je ano. Pojďme se tedy podívat, jaké potraviny do diety patří a přitom i spadají do kategorie „česká kuchyně“.

Kroupy, jáhly, pohanka

Určitě jste nemysleli, že výčet začne kroupami. Pokud však máte iluzi, že vám nějaký článek schválí čtvrtku pečené kachny s dvanácti knedlíky za dietní pokrm, bohužel je to mýlka. Kroupy, jáhly a pohanka však bezpochyby patří k pokrmům, které si pro své výživové hodnoty můžete dopřávat takřka kdykoli a v jakémkoli množství.

Kyselé okurky, sterilovaná zelenina

Nikdy neuděláte chybu, pokud do svého jídelníčku zařadíte kyselé okurky nebo jakoukoli jinou zeleninu naloženou v nálevu. Samozřejmě by každý dietolog doporučil spíše zeleninu čerstvou, ale není nic proti ničemu, když si někdy k hlavnímu chodu dopřejete i tu sterilovanou.

Kysané zelí (bílé i růžové), sladkokyselé dušené zelí

Zkrátka zelí v jakékoli podobě. Je bohaté na vitamin C, nese jen málo kalorií a hlavně spolehlivě zasytí. Pokud tedy nenamítáte nic proti této potravině, dopřejte si ji nejen k hlavním chodům, ale například i v salátech! Tělu tak dopřejete velikou zásobárnu toho, co potřebuje.

Švestky, třešně, višně, meruňky, jablka, hrušky – na všechny způsoby

Pokud nedržíte zrovna drastickou redukční dietu, ale váhu pouze udržujete, neohrozí ručičku vah ani to, když si občas dopřejete sladké ovoce na všechny způsoby. Tradiční ovoce z českých končin můžete zavařit do kompotu, do marmelády nebo povidel, použít je čerstvé – například s vanilkovou zmrzlinou nebo ještě lépe se sorbetem, který neobsahuje mléko. Jablka skvěle využijete pro přípravu domácího štrůdlu, který v rámci diety nemusíte ani moc sladit. Postačí trocha skořice a třeba rozinky na dochucení.

Placky nesmažte, ale pečte

Ať už jde o bramboráky, palačinky, omeletu a další „placky“, spolu s teflonovými pánvemi máte jedinečnou možnost je upéct místo osmažit – tedy bez jediné kapky oleje! A co teprve bramborové placky, v dnešním podání klidně i placky z práškového bramborového těsta? Ty se přirozeně pečou odjakživa. V troubě na plechu, na plotýnce s alobalem, nebo také na teflonové pánvi. K nim přidejte lžičku povidel na placku a máte sladký, chutný a český pokrm – za málo peněz, málo úsilí i s malým počtem kalorií...

Brambory

Typicky české jídlo – alespoň tedy od dob, co sem brambory byly dovezeny z Ameriky. Brambory sice obsahují hodně škrobu, a tudíž i hodně kalorií, ale na druhou stranu postavit z nich hlavní chod nevadí – pokud je tedy nedoplníte o smažený řízek nebo jinou kalorickou bombu. Brambory na loupačku, francouzské brambory pouze s cibulí a zeleninou, brambory coby příloha k mořské rybě...Brambory můžeme jíst skutečně často, ale je doopravdy třeba brát zřetel na to, k čemu je máme.

Polévky

Že „polévka je grunt“ nás učily už naše babičky. Při dietách to platí dvojnásob. Vodové polévky a vývary vás zasytí – a to hlavně vodou. To, že spolu s vodou slupnete i kousek masa, už nemusí být takovým problémem. Ale nejlepší jsou stejně ty zeleninové plné mrkve nebo celeru, který je zdravý a nízkokalorický.

Domácí nudle

Domácím babiččiným nudlím nelze nic vytknout. Dejte se do vaření a udělejte si dobrý pokrm sami doma. Nudle jsou na výrobu celkem snadné a užijete je jak do dietních polévek, tak jako hlavní jídlo. Ovšem vždycky dávejte pozor, co na ně dáváte. Smažená cibulka a kousky osmaženého uzeného spolu s kečupem a sýrem do diety rozhodně nepatří! Zkuste si nudle například jen pokapat olivovým olejem a vmíchat do nich plátky nakrájeného česneku. Budete se divit, jak to může být dobré. Případně nudle poprášené pravým kakaem nebo nastrouhaným perníkem na pečení – pokud si dopřejete rozumné množství, nemůžete svoji váhu nijak ohrozit. Samozřejmě pak myslet e na doplnění denního jídelničku zeleninou a lehčími pokrmy.

Jak jste se právě mohli přesvědčit, není třeba se naší tradiční české kuchyně vzdávat. Jen je třeba přemýšlet o tom, co přesně z ní můžete. Pamatujte, že uzené a zelí jedli hlavně ti, co dřeli celý den v řemesle či na poli. My se většinou živíme prací od počítače...

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články