Atkinsova dieta

12.03. 2012 • Diety 3112x

Atkinsova dieta způsobila na Západě v sedmdesátých letech 20. století skutečný poprask. Doslova totiž převrátil na hlavu tradiční poučky, se kterými léta přicházeli uznávání dietologové. Naopak lidi, kteří potřebovali zhubnout povzbuzovala v tom, aby se v podstatě vůbec nežinýrovali, a prostě jedli to co jim chutná. Navíc v množství, které jim vyhovuje. Stačilo jen vyhýbat se potravinám obsahujícím sacharidy. Celý skandál ale spočíval jednoduše v tom, že i když se lidé smaženými kuřaty nacpali až k prasknutí, přesto i nadále hubli. Jak je to možné?

Doktor Atkins shrnul výsledky svého roky probíhajícího výzkumu do slavné knihy, které se nakonec prodalo kolem 17 milionů výtisků. Brzy se ukázalo, že Atkinsova dieta skutečně dokáže účinně pomoci, a to především v případech té nejvýraznější nadváhy. Na první pohled však na ní ordinovala opravdu originální a nikým nečekaný recept. „Jezte co nejvíc bílkovin a tuků!“, znělo tehdy skoro celým světem stravování za účelem hubnutí.

Atkinsova dieta totiž staví na docela jednoduchém a mnoha profesionálními sportovci ověřeném principu. Pokud se nám podaří drasticky snížit náš tělesný příjem sacharidů, začne nezbytnou energii naše tělo dříve či později získávat z dříve vytvořených tukových zásob. A ty se proto začnou opravdu rychle ztenčovat.

Prakticky to potom pro vás znamená, že se nemusíme držet zaběhnutých rad a doporučení tak jak je známe z úst našich praktických lékařů nebo odborníků na výživu. Místo nezbytného snížení příjmu tuků a zvýšení objemu tělesných cvičení tak během Atkinsovy diety máme stanovený jídelníček, který se asi z jedné třetiny skládá z bílkoviny, a zbytek v něm zastupují právě tuky!

Pokud se budeme ptát na konkrétní druhy potravin, které bychom při držení této diety měli přijímat, a na které bychom naopak v dohledné době raději měli zapomenout, pak by tento seznam vypadal asi takto.

Hlavními složkami našeho jídelníčku by měly být potraviny neobsahující sacharidy, a proto je v prvé řadě důležitý příjem masa, vajec nebo mléčných výrobků. Samozřejmě zde určitě nemáme na mysli nejrůznější slazené jogurty a krémy! Dále můžeme zapojovat některé druhy zeleniny i třeba houby.

Důležité je zde hlavně zdůraznit to, že není podstatné úplně hlídat množství, ve kterém tyto potraviny přijímáme. O poznání důležitější je naopak ohlídat to, abychom naši dietu nepodkopávali příjmem potravin, které obsahují sacharidy. Především v počáteční fázi Atkinsovy diety by se nám takové počínání určitě mohlo vymstít.

Ptáte se, které potraviny to jsou? V prvé řadě možná trochu překvapivě nejde jenom o nejrůznější sladkosti nebo džusy a slazené limonády, ale hlavně také o většinu příloh, které jsme zvyklí k jídlu servírovat už tak nějak automaticky.

Abyste tak dramatickým snížením příjmu sacharidů ve stravě nastartovali odbourávání tělesného tuku, budete se určitě muset začít vyhýbat třeba bramborám nebo rýži. Zapomeňte také na pečivo nebo obiloviny. I takové potraviny, jako jsou všemi milovníky zdravé výživy tolik oblíbené ovesné vločky, stejně jako třeba i neméně rozšířené corn flaky. Neměli byste však jíst ani těstoviny.

Možná se vám při pohledu na tento výčet zahrnující větší část položek vaší spižírny Atkinsova dieta zdá zbytečně přísná. Nezapomeňte však ale na to, že maso a mléčné výrobky můžete konzumovat podle libosti. Ve skutečnosti tak při držení této diety určitě nemusíte mít nejmenší obavy, že byste snad museli strádat hlady nebo něco podobného.

Jednoduše řečeno, pokud jste byli zvyklí si k obědu dát raději menší kousek řízku a o to více brambor, během Atkinsovy diety to zkrátka budete dělat naopak. Místo brambor si prostě dáte třeba dva řízky. Nebo tři.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Diety'
Tipy na jiné články