Riziková období hubnutí nesvědčí

28.03. 2014 • Hubnutí a cvičení 1730x

V životě každé ženy jsou z pohledu udržení optimální hmotnosti úplně nejrizikovějšími obdobími puberta, doba po porodu a přechod, protože tělo prochází zásadními změnami. I když se dá říci, že si tuto skutečnost většina žen uvědomuje, tak průzkumy hovoří o  polovině českých žen trpících nadváhou či dokonce obezitou.

Bohužel, v dnešní uspěchané době se hned na počátku udělá zásadní chyba. Dvacetileté tělo se musí se změnami vyrovnat samo a pomáhá si porušováním zdravého životního stylu, aby ve třiceti bylo unavené a ve čtyřiceti bojovalo se zdravotními komplikacemi. Tento fakt potvrzují i odborníci z řad lékařů a výživových specialistů. Přitom v jednotlivých obdobích nejsou cesty, jak tělu pomoci, tak složité.

První období – puberta

Největší proměnou prochází dívčí tělo mezi 10 až 15 lety. Pubertu charakterizuje leckdy dost „divoký“  hormonální vývoj doprovázený spoustou fyzických a psychických změn. Dívka se ještě necítí být ženou, ale tělo o sobě dává hodně vědět. Ukládání tuků v oblasti hýždí, pasu a boků bývá děvčaty mnohdy přijímáno velmi negativně a dochází k prvním nespokojenostem s postavou a k pokusům o dost drastické a zdraví nebezpečné diety. Proto je nesmírně důležité pokusit se o dodržování pravidelné sportovní aktivity nejlépe nenucenou zábavnou formou.

Jenže  začít s výchovou ke zdravému způsobu života až v pubertě je dost pozdě. Již dříve je  třeba dbát o bohatou stravu na bílkoviny, vitamíny a minerály, které budou potřebné v  době, kdy tělo poroste. A pozor, dívky by měly v tomto období zkonzumovat téměř stejný objem stravy jako mladý muž.

Druhé období – těhotenství a porod

Říká se, že v těhotenství by každá žena měla jíst za dva, což je obecně tradovaný nesmysl, kterému se ale rychle podlehne. Výsledkem jsou poporodní kila navíc usazující se  v břišních partiích, na stehnech a zadečku. Odborníci uvádějí, že optimální těhotenský přírůstek by měl činit 11 až 16 kilogramů. Když otěhotní obézní žena, měla by přibrat méně, něco mezi 5 až 9 kg. A naopak, těhotná velmi štíhlá žena má nárok na nějaké kilo navíc.

Chybou je, když se ženy pouštějí do hubnutí bezprostředně po porodu. Určité množství škodlivých látek z mizejících tukových tkání se dostane do organismu a posléze se uvolní  i do mateřského mléka. Kila, která ženy naberou, slouží především jako zásobárna energie potřebné pro tvorbu mateřského mléka. Pokud tedy žena kojí, neměl by váhový úbytek přesáhnout 1 až 2 kilogramy za měsíc.

Nejlepší formu pohybu v poporodní době představují dlouhé procházky s kočárkem nebo plavání. Na aerobik nebo jinou náročnější fyzickou aktivitu je lepší zapomenout, protože při cvičení vzniká kyselina mléčná, která se uvolňuje  do mateřského mléka a miminko by ho  mohlo začít odmítat. Naopak, stravu je vhodné obohatit o kvalitní bílkoviny, kysané mléčné výrobky a zeleninu s vysokým obsahem vlákniny.

Odvykání návykovým látkám – kouření

Pokud jsou zmiňována období, ve kterých dochází k tělesným změnám, tak se nelze nezmínit o době, kdy žena přestává s kouřením cigaret. Je třeba počítat s tím, že každé tělo se s odvykáním kouření vyrovnává jinak. Je známo ( a lékařské studie to potvrzují ), že nikotin obsažený v cigaretách zvyšuje uvolňování tuků z tkáně ( působí anorekticky ) a při kouření se tak bez velikých obtíží  udržuje ( i snižuje ) tělesná hmotnost. Jestli se žena rozhodne skoncovat s kouřením, začne většinou přibírat a souvisí to i s tím, že nikotin je nahrazován různými pochutinami.

Pravdou je, že  snaha o redukci váhy spojená se záměrem  přestat kouřit znamená pro každý organismus dost veliký nápor. Nejhorší zvolenou variantou řešení by byla výměna cigaret za jídlo v rituálech a situacích, kdy se neví co s rukama. Po skoncování s kouřením je více než vhodné snížit energetický příjem o cca 850 kJ, celodenní stravu rozdělit do šesti dávek a zárověň dbát o navýšení množství vlákniny.

Třetí období – menopauza

Na omylu je ten, kdo si myslí, že v menopauze každá žena ztloustne. Za přibýváním kil po menopauze stojí ve většině případů nepoměr mezi energií přijatou ve stravě a energií vydanou. Když přichází doba poklesu ženských hormonů, tak ženy mívají tendenci nabírat váhu podobným způsobem jako muži, tj. navyšováním energetického příjmu. Sledovat svůj jídelníček by ale měly ženy již před přechodem, kolem 30 až 40 roku, aby zbytečně nenavyšovaly objem stravy.

Není žádné neštěstí, jestli v tomto obobí dojde k menšímu nárůstu tělesné hmotnosti. Stačí jen přidat zdravý pohyb – chodit do práce pěšky, jít si zaplavat nebo vyrazit s přáteli na výlet. Po menopauze by se měla věnovat zvýšená pozornost osteoporóze – řídnutí kostí. Nepříjemné nemoci lze předejít zvýšeným příjmem vápníku, např. v kvalitních mléčných výrobcích.

Čtvrté období – po šedesátce

Dosažení vyššího věku zdaleka neznamená skoncovat s fyzickou a psychickou aktivitou, naopak. Aktivní život umí zpomalit stárnutí a zmírňuje zdravotní problémy. Ubývá totiž svalová hmota a řídnou kosti. K udržení optimální pohody a tělesné hmotnosti se doporučuje  střídmější strava a pravidelné cvičení, protože i po šedesátém roku života zůstává vytrvalost pohybu zachována. Jen kosti  je dobré zatěžovat ve vertikální poloze, kdy je překonávána zemská přitažlivost, protože to  vede ke zvýšené činnosti kostních buněk. Při procházkách  se vyplatí  pořízení obuvi s měkkou podrážkou, která ztlumí nárazy při kroku a šetří klouby.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články