Co byste měli pít, pokud držíte dietu?

18.01. 2014 • Diety 3173x

Většina odborných i méně odborných článků ráda a zeširoka radí těm, kteří chtějí shodit nějaké to kilo, co při takové touze nejlépe jíst. Ovšem ani pitný režim není oblastí, kterou by šlo při redukční dietě opomínat. Nápoje, které svému tělu dopřáváme, v našem organismu zaručeně udělají stejnou škodu (či naopak stejný užitek), jaký si dopřejeme podáváním vhodné či naopak nevhodné stravy. Proto navždy zapomeňme na všeobecně dobře známou poučku: „Jste to, co jíte!“. My všichni jsme totiž daleko více. Platí pro nás rčení: „Jsme to, co jíme – a co piejeme!“

Pojďme se tedy společně podívat, co je pro nás při redukční dietě doslova zakázáno, a co si naopak můžeme dopřávat v takřka neomezeném množství.

Co rozhodně nepít:

  1. Coca-colu, Kofolu, Fantu, Sprite a další slazené průmyslově vyráběné limonády. Včetně jejich napodobenin, samozřejmě. Obsahují spoustu cukru (jedna Coca-cola v sobě obsahuje zhruba 20 kostek cukru na litr limonády! Dvoulitrové balení pak tedy 40 kostek!) a v neposlední řadě také mnoho konzervačních látek, dochucovadel, umělých aromat a barviv. Zkrátka a dobře, slazená limonáda se dá nazvat všeobecným „nepřítelem“, a to pro všechny. Tedy i pro ty, kteřé sice nehubnou, ale chtěli by své tělo udržovat zdravé.
  2. Alkohol. Všichni dobře víme, že alkohol je energetickou „lahůdkou“, jejíž dopady na organismus procházející redukční dietou se právem dají označit za „energetickou bombu“. Jen málokdo z nás se ale skutečně odhodlá podívat, kolik kalorií vlastně ten který nápoj má. Tak například svétlé pivo 10° obsahuje něco kolem 1 300 kJ na litr. Pivo 12° 1 400 kJ a litr černého piva dokonce 2 100 kJ. Takže všeobecně přijímaný názor, že černé pivo je zdravější, je jednak nepodložený, a jednak i nebezpečný. A jen si zkuste představit, kolik půllitrů za jeden večer s přáteli vypijete. Můžete pak násobit a násobit....Nehledě na to, že jakkoli do těla „pereme“ kalorii za kalorií, většinou nám za večer pořádně vyhládne. Takže připočítejte hermelín, utopence, chipsy, hamburgery nebo cokoliv, co za večer k pivu sníte...Nejinak kaloricky nebezpečnými je také tvrdý alkohol (možná budete namítat, že toho vypijete jen málo – ale ono to stačí!). V litru whiskey naleznete cca 10 000 kJ. Natož pak sladké likéry, jako je kávový likér nebo vaječný koňak (12 000 kJ). To už je, myslím, hodné zapřemýšlení...).
  3. Slazený čaj či káva. Další kámen úrazu. Pokud chcete kávu či čaj (myšleno pravý – tedy zelený, černý nebo jakýkoli jiný z listů čajovníku) konzumovat, rozhodně tak čiňte jen v omezeném množství – a hlavně bez cukru, mléka, smetánek...V kávě si odpusťme zmrzlinu nebo šlehačku. A také pozor – obojí odvodňuje. Proto nelze do pitného režimu tyto dva nápoje vůbec počítat. Ba naopak, za každý šálek kávy či čaje si dopřejte o skleničku vody navíc. Na druhou stranu však nelze přehlížet detoxikační účinky čaje (i kávy) bohatého na antioxidanty, minerály a stopové prvky. Vypustit proto ze svého pitného režimu úplně tyto dva nápoje by bylo na škodu.

Co rozhodně pít:

  1. Vodu. Čistou, pramenitou vodu. Nejlépe nějakou z horského pramene, ale bohužel jen málokdo z nás má k takové přístup. Proto pro své zdraví uděláte dobrou službu, když budete pít vodu z vodovodu, kterou však necháte překapat přes filtr (dnes jsou na trhu běžně k dostání filtrační konvice za rozumnou cenu). Voda by měla být hlavním zdrojem tekutin a všechny ostatní nápoje jen doplňkem k vodě.
  2. Minerální balené vody. Je to sice hřích a přečin vůči ekologii, ovšem po vodě z vodovodu skutečně lze doporučit minerální vody. I když, ruku na srdce, jejich dalekosáhlý blahodárný účinek je spíše přeceňovaný, protože mnoho minerálů získáme i z potravy a naopak jejich přehnané dodávání v podobě nápoje může náš organismus již zatěžovat. Každopádně nelze doporučit vybrat si tu „nej“ minerálku a pít ji pořád. Určitě je střídejte (každá v sobě má jiný poměr minerálů).
  3. Neslazené bylinné a ovocné čaje. Těch si dopřávejte dle libosti. Klidně ochutnejte i směsi z bylinek, které jsou určeny pro redukci váhy. Ovšem čtěte informace na baleních – u většiny bylinných čajů je doporučené dávkování množství suchých bylin na šálek a stejně tak maximální doporučený počet šálků denně.
  4. Pu-erh. Jedná se velmi silný čínský černý vícenásobně fermentovaný čaj. Někdy je trochu zjednodušeně prodáván jako „čaj na hubnutí“. To je trochu zcestné, protože odvodňuje (a dostatek tekutin je při dietě a zdravém životním stylu důležitý!), ale zato velmi blahodárně působí na zažívání a urychluje metabolismus. Proto jej volte při očistných kúrách (při snaze jíst co nejméně jej nedoporučuji, rychle po něm budete mít hlad), dobře se po něm vyprazdňuje a lze jej považovat za přímo projímavý.
  5. Ovocné šťávy. Pijte je jako dobré a bohaté na vitamíny, ale opět pozor na množství – kaloriemi se vyrovnají takřka i čokoládě. Možností je ředit si je vodou.
  6. Šťávy ze zeleniny. Na kalorie tolik netrpí a dodají vám spoustu zdraví a vitamínů. Například mrkvová, rajčatová...Nebojte se jich, určitě si jimi nemáte jak ublížit, spíš naopak!

Tak ať se vám v pitném režimu dobře daří!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Diety'
Tipy na jiné články